Päťsetová bitka vo finále Australian Open

Federer

Tenisový svet sa v týchto dňoch spamätáva z neuveriteľného finálového zápasu mužskej dvojhry o grandslamový titul na svetoznámom Australian Open. Do finále sa prebojovali esá svetového tenisu, Švajčiar Roger Federer a Španiel Rafael Nadal. Po napínavom súboji vyšiel ako víťaz Federer a pripísal si na svoje konto cenný triumf.

Priebeh finálovej dvojhry

Federerove skúsenosti a trpezlivosť sa pravdepodobne ukázali ako dobrá zbraň proti o päť rokov mladšiemu súperovi. Prvý set vyhral Federer 6:4, potom Nadal vyrovnal, keď druhý set vyhral 6:3. V treťom sete však Nadal veľa chyboval a Švajčiar ho vyhral v pomere 6:1. Počas štvrtého setu sa Nadal však opäť chytil a zdramatizoval priebeh, lebo set vyhral 6:3. Posledný a rozhodujúci set bol ukážkou nervov a skúseností. Roger Federer to ustál lepšie, a vďaka tomu teda vyhral piaty set 6:3.

Pár čísiel

Viacerí odborníci a stávkové kancelárie nedávali Federerovi veľké šance na úspech pred finálovým duelom. Jeho vek a Nadalova kvalita hovorili jasnou rečou štatistiky, ale v športe ide často o srdce a bojovnosť ako o neživé čísla a prognózy. Od Wimbledonu 2012 je toto jeho prvý grandslamový titul. Predtým v Austrálii zvíťazil aj v rokoch 2004, 2006, 2007 a 2010. Rafaela Nadala porazil vo finále úvodného grandslamu sezóny prvý raz. Finále Australian Open 2017 bolo ich vzájomné deviate v grandslamové. V roku 2009 Federer prehral s Nadalom v dueli o titul, potom v rokoch 2012 a 2014 v semifinále. Federer si z Austrálie odnáša prémiu 3,7 milióna austrálskych dolárov a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP Entry. V rebríčku sa tak vráti do prvej desiatky.

Federer sa zapísal do kroník tučnými písmenami

Zaujímavosťou Federerovho víťazstva je, že ako 35 – ročný sa stal najstarším grandslamovým šampiónom v jeho súčasnosti. Federer narodil „až“ 8. augusta 1981 vo švajčiarskom Bazileji. Predtým sa podobný kúsok podaril len Austrálčanovi Kenovi Rosewallovi, ktorý zvíťazil ako 37 – ročný na US Open v roku 1972. Okrem iného sa stal Federerov triumf jeho osemnástym grandslamovým, čím sa zaradil na vrchol rebríčka v počte získaných grandslamových titulov.

Rebríček tenisových šampiónov

Po tomto Australian Open máme teda poradie v tabuľke s počtom získaných grandslamových titulov nasledovné. Prvé miesto patrí Federerovi s 18 titulmi. O druhé miesto sa delia Rafael Nadal a Pete Sampras so 14 titulmi. Keďže Nadal ešte má dosť síl je pravdepodobné, že svoje skóre zvýši a bude dýchať na krk Federerovi. Na tretej pozícii je Novak Djokovič s 12 titulmi, potom nasleduje Björn Borg, ktorý ich získal 11. Po osem titulov majú Andre Agassi, Jimmy Connors a Ivan Lendl.

Autor clánku: Samson87
Pridané: 06.02.2017 o 09:21